– Voorpagina: KNBB Kling Masters driebanden in Berlicum

– In editie West 3 pagina’s België

– Uitneembare special van 8 pagina’s KNBB Kling Masters driebanden

– Pagina’s KNBB officiële mededelingen met Jaap Labrujere +

– Column Rolf Slotboom, communicatie en sociaal media medewerker KNBB

– Pagina KNBB sectie driebanden

– Aankondiging NK libre topklasse 13-15 januari bij Vrijthof in Oirschot

– Jan Verhaas (snooker) verkozen in WPBSA-bestuur

– Verhuizingen voor Ames/De Peel, Brabants Uurke en Touché

– Titels 14.1 en 9-ball dames en heren verdeeld

– René Dericks wint voor het eerst GP artistiek ereklasse

– Uitzendschema livebeelden via internet

– Twee NK’s in Hattem, namelijk bandstoten ereklasse en 57/2hoofdklasse

– Roger Schinning van acquit naar finish

– Edities Oost + West-Nederland  gratis online via  www.debiljartballen.nl

– In seizoen 2016-2017 tien edities i.p.v negen

 

Foto’s door Kozoom.com, Paul Brekelmans, Henry Thijssen, Dirk Acx, Ton Smilde, Stefan Osnabrug e.v.a.

 

De eerstvolgende editie verschijnt 1 februari 2017

 

DALFSEN –Afgelopen donderdagavond heerste er in de biljartruimte van de Trefkoele+ een ongekende sfeer tijdens de finale van het Open Dalfser 5-Ball kampioenschap. Waar het bij de districtswedstrijden libre meestal erg rustig is rondom de tafels met de groene lakens, leek het nu wel op een dartszaal. Het publiek leefde enthousiast mee met de resultaten van de biljarters die deelnamen aan de finale wedstrijden. Dinsdagmiddag en avond en woensdagmiddag werden de voorwedstrijden gespeeld waaruit 12 finalisten naar voren kwamen die op donderdagavond met veel publiek op de tribunes gingen uitmaken wie de derde 5 Ball kampioen van Dalfsen zou worden.

5 Ball is een nieuwe spelsoort in de biljartsport. Wat de puntentelling betreft heeft het wel iets weg van de dartssport. Wie het eerste van 51 op 0 eindigt is winnaar. De speelballen (wit en geel) hebben ieder een waarde van 4, de groene bal 1 en de blauwe en de rode bal respectievelijk 6 en 2. Per beurt kan er maximaal 13 punten worden gescoord. Om te kunnen scoren moeten er altijd twee ballen worden geraakt. En daar zit hem nu juist de kneep. Precies uitkomen op 0.

Wat vooral opviel was dat het aantal deelnemers dit jaar 31 bedroeg. Ruim 10 meer dan vorig jaar. En dat waren niet alleen biljarters van de biljartvereniging De Trefkoele -die de organisatie op voortreffelijke wijze verzorgde – maar ook enthousiaste inwoners van Dalfsen die het leuk vinden om eens op een andere manier kennis te maken met de biljartsport. En er waren zelfs al gasten uit Zwolle. De 12 finalisten werden in vier poules van drie verdeeld. De winnaars van deze poules moesten uitmaken wie zich kampioen van 2016 mocht noemen. En net als bij de twee vorige edities behoorden Jannes Pot en Jan Lindeboom tot de laatste vier. Maar twee nieuwkomers dienden zich ook aan voor de titel en dat waren Wim Bosch – jawel hij van de Trefkoele+ – en een van de gasten uit Zwolle: Ton Ennik. In de spannende strijd om de derde en vierde plaats was Jan Lindeboom net iets beter dan Jannes Pot en in de finale bleek dat Ton Ennik meer routine liet zien dan Wim Bosch. Het werd dan ook Ton Ennik die zich het hele jaar kampioen 5 Ball van Dalfsen mag noemen. Terugkijkend was het een zeer geslaagd toernooi in een sfeervolle ambiance van de Trefkoele +. Voor herhaling vatbaar!

 

Dit stuk gaat over de Jan Bunnekreef Memorial. Maar, wie was Jan Bunnekreef eigenlijk?

Bekijk hier een prachtig portret, van exact vijf jaar terug, op RTV Oost.

Hier ook het palmares van, plus aanvullende informatie over, Jan Bunnekreef.

 

ALMELO – De eindzege van René Dericks stond eigenlijk al vast ver voordat de laatste proeven op het blauwe laken werden getoverd. De Limburger was de koning van de kunststoters in Almelo, op zijn troon gezet door zeven kroonprinsen in de Jan Brunnekreef Memorial. ,,Ik vind oppermachtig nogal een groot woord’’, bleef hij na afloop bescheiden. Soeverein en onbedreigd is beter misschien. Kijk maar naar de eindscore, waarin Dericks met 355 punten bovenaan stond, net als vorig jaar. Jop de Jong en Walter Bax completteerden het podium in het gezellige Vijverberg plaza.

,,Op het eind had ik wel een redelijk verschil’’, analyseerde René Dericks na het toernooi. Het verschil was al gemaakt in de vijfde en zesde set, waarin ik 80 procent en meer scoorde. In de laatste set heb ik de focus op de makkelijke figuren gericht en kon ik de winst binnen hengelen. Het was ook belangrijk dat ik mij het beste kon aanpassen aan het voor ons nieuwe laken. Ik ben blij met de 67 procent waarmee ik ben geëindigd en ga met vertrouwen naar de Grand Prix in Den Haag over twee weken.’’

De kampioen had gesproken. Twee weken geleden winnaar van de meest recente Grand Prix, ook voor Jop de Jong, nu ook weer de beste in een veld met gerenommeerde kunststoters, zoals Walter Bax, Erik Vijverberg, Bernd Singer, Rob Scholtes en Sander Jonen, die helaas, door zijn lange, genezingsproces, geen schaduw van zichzelf kon zijn.

Jop de Jong bevestigde zijn grote talent, stond nog even aan de leiding, maar werd in de slotfase overlopen door de beste Nederlander van dit moment. René Dericks ging de laatste drie sessies in met 338 punten voor Walter Bax met 308, Jop de Jong met 306 en Erik Vijverberg met 275.

,,Ik ben blij met mijn tweede plaats, het percentage had nog iets beter kunnen zijn”, zei Jop de Jong. ,,René was heel sterk, dat had ik ook wel verwacht. Het toernooi was weer top in orde, zoals altijd, een heerlijk sfeertje.”

De laatste valkuilen: een kopstoot over de hele lange band, zigzaggend langs de band, een fraaie technische doorschietstoot, met twee keer de hoek (twee keer kort, twee keer lang) in de aanloop naar het punt e, een doorschietstoot met de stootbal dicht tegen wit, met een curve achterom rood en tenslotte een zware trekstoot, zoals de tovenaar Semih Sayginer zou zeggen, ,,met een klein bochtje’’ onderweg naar het punt.

Het waren de beslissende figuren voor de verdeling van de podiumplaatsen, waar Erik Vijverberg door een iets minder slot net buiten viel.

Het toernooi was gezellig druk, met een prima sfeer onder de spelers en ongetwijfeld weer voor herhaling vatbaar. Met dank ook aan biljart.tv voor de prachtige beelden.

Bennie Deegens, Europees voorzitter en verantwoordelijk voor de tv uitzendingen: ,,Het was een toernooi helemaal in de geest van Jan Brunnekreef, die zelf ook een op en top sportman, maar ook een gezelschapsmens. Dat hebben deze deelnemers precies uitgedragen. De overwinning ging naar een fantastisch artistiek speler, die ver boven de rest uitstak en ook de grote favoriet is voor de Nederlandse titel.”

De eindstand (punten, pogingen, procenten):
1 René Dericks 355-156-67.619
2 Jop de Jong 321-152-61.142
3 Walter Bax 315-146-60.000
4 Erik Vijverberg 290-162-55.238
5 Bernd Singer 279-166-53.142
6 Mark Janssen 259-169-49.333
7 Rob Scholtes 236-164-44.952
8 Sander Jonen 166-183-31.619.

 

Tekst: Frits Bakker

Foto: ©Ton Smilde

 

ALMELO – De tweevoudig Nederlands kampioen artistiek biljarten, Erik Vijverberg, heeft weer een mooi veld opgetrommeld voor zijn jaarlijkse toernooi. De Jan Brunnekreef memorial wordt dinsdag 27 en woensdag 28 december voor de vierde keer georganiseerd. De speellocatie is bij Erik Vijverberg thuis. De deelnemers komen uit Nederland, België en Duitsland.

Jan Brunnekreef was vooral een goede vriend van Erik Vijverberg en drievoudig Nederlands kampioen artistiek biljarten. Vijverberg: ,,Wij hopen als organisatie dat de spelers er weer een mooi en sportief toernooi van maken en dat we de komende jaren kunnen blijven genieten van een evenement dat nog vele jaren mag terugkeren om Jan te eren.’’

Behalve Erik Vijverberg behoren ook Jos Molenaar en Richard Ravers tot de organisatie. Erik: ,,Verder heb ik veel vrijwilligers uit mijn vriendenclub voor de bardiensten. En ik ben blij met de komst van Bennie Deegens om de live stream te regelen.’’

Het programma gaat over 70 figuren uit de tien sets die na loting worden bepaald. De acht spelers worden verdeeld over twee poules. De wedstrijden zijn live te volgen op biljart.tv.

René Dericks, vorig jaar winnaar en ook de beste in de laatste Grand Prix: ,,Ik ga proberen mijn trofee te verdedigen in dit prachttoernooi, maar er is sterke tegenstand uit diverse landen.’’

De deelnemers zijn:
René Dericks (winnaar vorig jaar)
Bernd Singer (winnaar 2014)
Walter Bax (winnaar 2013)
Jop de Jong (kampioen van Nederland)
Rob Scholtes (3-voudig Nederlands kampioen)
Sander Jonen (2 keer wereldkampioen, 1 keer Europees kampioen, 5 keer Nederlands kampioen).
Mark Janssen
Erik Vijverberg.

Tekst: Frits Bakker
Foto ©Ton Smilde

Dat wij als KNBB fan zijn van 5-Ball, dat zal geen geheim zijn. Immers, wij zien het als een perfect spel om mensen bekend te maken met biljarten. Het is een echt lage-instap spel: de regels zijn gemakkelijk, zelfs niet-geoefende spelers kunnen gemakkelijk punten scoren, en je speelt om beurten dus lang moeten wachten is er niet bij. Maar daarbij is door het eindspel (aftellen van punten, en moeten eindigen op precies 0, net als bij darts) er zeker ook sprake van tactiek en kunde!

Veel toernooien in 5-Ball worden er (nog) niet georganiseerd in Nederland. Maar wel in Dalfsen! Daar staan liefst 31 mensen op de lijst voor het Open Dalfser 5-Ball Kampioenschap. In de woorden van organisator Evert Hulleman: “Wij zijn blij dat het niet alleen leden van onze biljartclub zijn, maar ook een aantal niet competitiespelers bij de KNBB. Misschien is het voor deze deelnemers juist wel een opstap om meer te proeven van het mooie biljartspel, zoals het libre.”

Plaats van handeling is Multicultureel Centrum de Trefkoele, waar niemand minder dan Willem-Alexander wel eens is geweest! Hulleman: “Dat was bij de opening van De Trefkoele plus. Het betrof een verbouwing van 8,3 miljoen, en wij kregen 3 nieuwe biljarts ter beschikking. Na de opening mocht ik namens de vereniging de Koning ontvangen in onze biljartruimte. Dat was heel leuk.”

Er wordt gespeeld tussen 27 en 29 december. Hier het complete speelschema.

We hebben als KNBB en de afzonderlijke secties een bijzonder biljartjaar achter de rug! Een jaar met prachtige resultaten op topniveau (Therese! Dick! Team Europe!), en ook een jaar vol vernieuwingen, vernieuwingen, vernieuwingen, vernieuwingen en nog meer vernieuwingen. Of, herstructureringen. Alles om nog meer op maat gesneden diensten te kunnen bieden aan de (al dan niet ongebonden) biljarters, en om carambole, driebanden, pool en snooker een steeds groter bereik te geven.

Het zal u niet verbazen dat we ons zullen inzetten om ook in het komende jaar deze lijn van vernieuwing/verbetering voort te zetten, met als doelen: er te zijn voor alle recreatieve spelers, prestatiesporters en topsporters, voor alle zaalhouders/lokaliteiten, en om onze sport zo veel mogelijk terug te zien in de media. Hoe positiever de berichtgeving over biljarten, des te beter de basis voor aanwas van nieuwe biljarters!

Maar eerst gaan we met zijn allen genieten van een weekje welverdiende rust – en dat zal hopelijk ook voor u het geval zijn. Wij wensen alle biljarters, vrijwilligers, arbiters, jong of oud, van alle disciplines, gezond of iets minder gezond, topspeler of recreatief, fijne Feestdagen toe! Heel mooie dagen gewenst met gezin, familie of vrienden – al dan niet met een fijne biljarttafel in de buurt. :)

Het Bondbureau is van zaterdag 24 december t/m zondag 1 januari gesloten. Vanaf maandag 2 januari staan wij weer klaar voor al uw vragen.

Fijne dagen voor u en uw naasten – en een heel goed, gezond, gelukkig & sportief 2017 gewenst!

 

Biljartpoint, automatiseerder van de biljartsport, ontwikkelt momenteel een biljartapp in opdracht van de KNBB (Koninklijke Nederlandse Biljart Bond).

Het doel van deze app is om alle biljarters van Nederland te ondersteunen tijdens hun competitie, en zo het spelen van competitie voor carambole- en driebandenspelers nog leuker te maken door alle resultaten direct in een app te kunnen zien.

De Biljart App is gekoppeld aan de wedstrijdsoftware van Biljartpoint, waar uitslagen van biljart competitiewedstrijden te zien zijn.

De app is bedoeld voor competitieprogramma, uitslagen en standen van de verschillende competities van de KNBB sectie Carambole en Sectie Driebanden, en andere biljartorganisaties waarvan de competities in de wedstrijdsoftware van Biljartpoint zijn vastgelegd.

Per heden is de testversie van de Biljart App beschikbaar voor gebruikers van Android, en te downloaden in de Google Play Store.

De komende periode zullen er steeds updates zijn om functionaliteiten te verbeteren. Er wordt gewerkt aan een versie voor iOS met aanvullende functionaliteit, zoals de mogelijkheid dat de app ook resultaten van collega bonden kan tonen.

AFFERDEN – Micha van Bochem heeft in Afferden het nationaal kampioenschap ankerkader 47/2 eerste klasse op zijn naam geschreven. De in het Duitse Kranenburg wonende kadrist versloeg in de finale Matthijs Bakker uit Rotterdam met 200-86 in zes beurten (hoogste serie 71). Derde speler op het podium was Demi Pattiruhu, die in de strijd om de derde plaats Lyon Megens versloeg met 200-190 in vijf beurten.

Matthijs Bakker van De Veemarkt kwam in de voorselectie als sterkste uit Poule A, waarin drie spelers met vier matchpunten eindigden. Demi Pattiruhu en Peter de Bree kwamen in moyenne net iets tekort. Bakker haalde 36.40, Pattiruhu 35.86 en De Bree  34.13. Peter de Bree en Matthijs Bakker speelden allebei een partij in twee beurten uit.

Micha van Bochem was de sterkste in Poule B met vier punten voor Lyon Megens. Van Bochem ging van start met een verliespartij tegen Martijn Egbers, maar herstelde zich tegen Megens, een partij die hij won met 200-26 in twee beurten. Lyon Megens versloeg in zijn derde partij Martijn Egbers met 200-134 in zes. Dat leverde hem een plaats in de kruisfinales op.

De eindstand:

1 Micha van Bochem 8-34.50-195

2 Matthijs Bakker 6-23.70-199

3 Demi Pattiruhu 6-36.87-144

4 Lyon Megens 4-23.78-116

5 Peter de Bree 6-33.90-178

6 Martijn Egbers 2-28.80-108

7 Guido Kauffeld 2-30.25-73

8 Jim van der Zalm 2-17.19-96.

 

Tekst: Frits Bakker

Foto (stock) ©Kozoom/Grand Dutch

 

Behalve de Nederlandse topspelers, zoals Raimond Burgman, Glenn Hofman, Jean van Erp en Barry van Beers zijn weer Belgische en andere buitenlandse cracks uitgenodigd. Mister Zunder, Frédérick Caudron, is er niet bij dit jaar.

Wel komt Eddy Merckx, ook één van de sterren in de laatste edities, in actie in de aanloop naar het nieuwe jaar. Martin Horn is één van de plubliekstrekkers, net als Roland Forthomme, de kopman van het Zundertste team in de Nederlandse competitie, Peter Ceulemans, ook uit dit team, Eddy Leppens, Peter De Backer, Dustin Jäschke, een veelbelovende, jonge Duitser, de Fransman Pierre Soumagne en good-old Martin Spoormans.

Biljartcentrum Den Hoek verwelkomt u graag op deze dagen om de wedstrijden live bij te wonen.

 

De poule-indeling:

 

Poule A:

Roland Forthomme

Glenn Hofman

Martin Spoormans

Dustin Jäschke

Poule B:

Eddy Merckx

Peter Ceulemans

Gerwin Valentijn

Pierre Soumagne

Poule C:

Martin Horn

Barry van Beers

Peter De Backer

Raymon Groot

Poule D:

Eddy Leppens

Raimond Burgman

Jean van Erp

Kenny Miatton

 

Het speelschema:

 

Dinsdag 27 december:

Poulewedstrijden vanaf 12.00 uur

Woensdag 28 december:

Poulewedstrijden vanaf 12.00 uur

Donderdag 29 december:

Poulewedstrijden vanaf 14.00 uur

19.00 en 21.00: Kwartfinales

Vrijdag 30 december:

Halve finales om 13.00 uur

Finale om 16.00 uur.

 

Tekst: Frits Bakker

Poster organisatie

BERGEN OP ZOOM – De huldiging bij thuiskomst in de Ponderosa in Bergen op Zoom was ontroerend na een finale waarin hij bijna alles onder controle had. Bijna alles… Want Jean-Paul Rens stond in de laatste partij van het Nederlands kampioenschap libre stijf van de zenuwen. De koploper vanaf de allereerste ronde, die vooral in de laatste ronden de hoge series geroutineerd uit zijn keu roffelde, was plotseling kwetsbaar in die finale en mocht niet verliezen van Frank Diederen uit Beek.

 

De winnaar, die cafébaas is van de Ponderosa en zijn vijfde nationale finale speelde en nooit eerder had gewonnen, vertelde over die finale: ,,Mijn tegenstander, die moest winnen, begon eigenlijk meteen goed. Hij had de ballen zo in de serie aan de band, maar was ze ook zo weer kwijt. Toch leek hij in het begin rustiger dan ik. Hij stond iets van 155-39 voor toen ik een serie van 79 maakte, waarna hij meteen weer miste. Ik maakte nog een kleine serie, daarna was het steeds stuivertje wisselen tot ik uitmaakte met 23.’’ De ontknoping was een slijtageslag. Jean Paul Rens won tenslotte met 250-224 in 12 beurten. Wat een opluchting voor de Brabander!!

 

,,We hadden door de zenuwen gewoon allebei weinig controle en stootten vaak te hard. Ik had zelfs een kets op een simpele bal, omdat mijn hand niet stilstond. Dan is opeens elke bal moeilijk. Ik geloof niet dat ik ooit zo zenuwachtig ben geweest, misschien alleen bij de geboorte van mijn oudste dochter.’’

 

De 35-jarige kampioen, tien jaar getrouwd met Debbie en vader van twee dochters, Bridget van 10 en Emily van 6, had niets dan lof over de organisatie, de onderlinge sfeer en het lokaal van ’t Töpke in Afferden. ,,Het was een prima organisatie, een leuke spelersgroep, die altijd bleven keken als anderen nog speelden, een leuk lokaal met vriendelijke vrijwilligers.’’

 

Hij bleef ongeslagen op die ene partij na, in de derde ronde tegen Sander van Haaren, die Rens verloor met 250-227 in 10 beurten. Drie keer speelde de kampioen uit met de maximale 250 caramboles, één keer deed hij dat in de eerste beurt, twee keer in de tweede beurt. Ook Dennis Bouwhuis slaagde er één keer in de 250 punten feilloos in één beurt uit te spelen.

 

Frank Diederen was een voortreffelijke zilveren winnaar op het podium met twee matchpunten minder. Jean-Paul Rens had 44.28 gemiddeld, Frank Diederen 36.95. Joop Roelands, de derde man op het podium, eindigde met 9 punten en 34.57. Hij speelde de enige remisepartij in het toernooi tegen Ronald van Gooswilligen.

 

De eindstand van het NK in de overgangsklasse libre:

1 Jean-Paul Rens 12-44.28-250

2 Frank Diederen 10-36.905-249

3 Joop Roelands 9-34.57-238

4 Ronald van Gooswilligen 7-19.93-123

5 Dennis Bouwhuis 6-24.78-250

6 Ton van Loon 4-30.07-217

7 Sander van Haaren 4-19.53-135

8 Anton Slof 4-17.57-118.