Eerste reserve Jeffrey Vinke is de nieuwe Nederlands Kampioen Libre Jeugd

Het NK Libre Jeugd in het SIS Billiards Experience Center, climax van een succesvol Grand Prix Libre Jeugd seizoen. Net als vorig jaar weer een volle bak. Veel publiek, een heerlijke sfeer en volop jonge biljarters uit het hele land. Wie had dit een aantal jaar geleden kunnen denken?

Net als vorig jaar, een dubbel verslag. En, met de eerste reserve als kampioen!

09 juni 2026

UDEN -

Het Nederlands Kampioenschap Libre Jeugd 2025-2026

Door Benny Beek (KNBB Sectie Carambole)

 


 

Uitgenodigd worden voor dit kampioenschap was de beloning voor 16 jeugdspelers op basis van hun vier beste prestaties is de zes Jeugd Grand Prix's die dit seizoen werden georganiseerd. Twee spelers moesten helaas verstek laten gaan zodat er twee reserves werden opgeroepen. Dat waren Jeffrey Vinke en Djeno Verwiel die 17de en 18de op de ranglijst stonden met een net iets lager car% als de nummer 15 en 16. En als zo vaak in een finale, de reserves gooiden hoge ogen voor de eretitels.

 

Twee spelers moesten helaas verstek laten gaan zodat er twee reserves werden opgeroepen. Dat waren Jeffrey Vinke en Djeno Verwiel die 17de en 18de op de ranglijst stonden met een net iets lager car% als de nummer 15 en 16. En als zo vaak in een finale, de reserves gooiden hoge ogen voor de eretitels.

 

Het kampioenschap werd gehouden in SIS Billiard Experience Center in Uden. Carl Verhoeven had kosten nog moeite gespaard om zijn locatie om te toveren tot overzichtelijk arena's waardoor twee tafels in de schijnwerpers stonden voor Kozoom- en YouTubekanalen. De andere twee tafels stonden zo opgesteld dat er voldoende ruimte was voor spelers en het toegestroomde publiek.

Bij binnenkomst kregen alle spelers een mooie polo met op de rug de tekst "NK Libre Jeugd 2025-2026". Na groepsfoto wisselden sommige spelers weer naar hun clubkleding, als dan niet gedreven door sponsorbelangen. Gewaardeerde sponsor van de polo's was Erik Kuiper Sportprijzen uit Den Ham.

Er werd gestreden in vier poules van vier over drie sets waarbij de poulewedstrijden steeds een tafel opschoven zodat alle spelers op één van de twee "televisietafels" konden optreden. De twee beste uit iedere poule gingen door naar kwartfinale.

 

 

  • Uit poule A waren dat Jelle van Amerongen (14 car. per set) en Djeno Verwiel (47 car. per set). Een stroeve start voor beide heren met car% en moy% van onder de 100%. Wel een hoogste serie in de poulefase voor Djeno van 42.
  • In poule B hadden ook Rick de Wit (24 car. per set) en Jeffey Vinke (15 car. per set)  een moeizame start maar hun moy% lag dicht bij de 100%. Jeffrey liet, als eerste reserve, hier al zijn aspiraties zien.
  • In poule C ging het beter, Frederik Kaptein (15 car. per set) en Keano Grooters (11 car. per set) kwamen na 6 partijen bovendrijven moet een goed moy% van 110% en 105%. Daan Karssenberg (22 car. per set) kon zijn draai niet vinden als nummer 1 op de rankinglijst van setpunten uit zijn vier beste GP's. Na de achtste finale zat het erop voor hem.
  • In poule D lieten Sean van Buren (20 car. per set) en Niels van Voorden (12 car. per set) Dylan Sanders (17 car.per set) en Daan Geukens (12 car. per set) achter zich en veroverden een plaats in de kwartfinale.

 


 

De kwartfinale ging over maximaal drie sets, het winnen van twee sets was voldoende om door te stromen naar de halve finale.

  • In poule A was Frederik Kaptein oppermachtig met 100% car% en 188% moy%. Niels van Amerongen lag niet op stoom met 25% car% en 65% moy%. Winst na twee sets.
  • In poule B moesten 3 sets de beslissing brengen want Sean en Keano gingen eerst gelijk op. Sean trok winst uiteindelijk naar zich toe met een moy% van 125% hoewel Keano met een moy% van 142% zijn uiterst best had gedaan.
  • In poule C was het weer de eerste reserve, Jeffrey Vinke, die van zich deed spreken.Met het winnen van twee sets won hij van Jelle van Amerongen. Beide hadden een moy% van 118%.
  • Poule D had twee matadoren bij elkaar gebracht, Djeno en Rick. De laatste won de eerste set maar de tweede was voor Djeno, in vier beurten trok hij de winst naar zich toe. In de derde en beslissende set kon Rick zijn draai niet vinden terwijl Djeno toch een trage start had, nul, drie en nog eens nul. Maar daarna schoot hij uit zijn slof, met een geweldige serie van 44 ging hij door naar de halve finale.

 


 

Halve finales

In de eerste halve finale troffen Sean en Frederik elkaar en Sean liet er geen gras over groeien. In drie beurten trok hij de eerste set naar zich met series van1, 11 en 8. De tweede set nam wat meer tijd in beslag maar 11 beurten was de winst binnen voor Sean.

De tweede halve finale bracht de twee reserves tegen elkaar, Jeffrey en Djeno. De eerste set ging naar Djeno in relatief veel beurten. Jeffrey herstelde de orde in de tweede set in 10 beurten terwijl Djeno net 10 caramboles had verzameld. De derde en beslissende set was weer voor Jeffrey met 15 caramboles weer in 10 beurten.

Djeno en Frederik hadden zich daarmee als derde geplaats in dit kampioenschap.

 

Finale

De strijd om plek één en twee zou over maximaal 5 sets gaan. Vorige seizoen waren die vijf sets ook nodig voor beide spelers want toen ging het om en om. Zouden Jeffrey en Sean er ook vijf nodig hebben?

De spanning in de eerste set was te snijden, Jeffrey speelde wat wisselend en Sean juist heel constant maar uiteindelijk kwam hij 1 carambole te kort en was de eerste set in 13 beurten beslist door Jeffrey. In de tweede set ging Sean goed van start maar Jeffrey sloeg genadeloos toe in de zevende beurt met een serie van 7.  De derde set ging ook weer naar Jeffrey in 10 beurten en daarmee was hij Nederlands Kampioen Libre Jeugd van het seizoen 2025-2026. Ondanks een serie van 11 kwam Sean er drie te kort en werd daarmee toch verdienstelijk tweede.

 

Grote mannen als Martijn Egbers, Jos Bongers, Jeffrey Jorissen en Raymund Swertz hadden hun neus ook laten zien en waren verbaasd over de publieke belangstelling, "dat zien we niet in de Topteamcompetitie, zoveel volk".

 

Het was een lange dag voor spelers en publiek maar wel een mooie dag voor het jeugdbiljarten. Grote mannen als Martijn Egbers, Jos Bongers, Jeffrey Jorissen en Raymund Swertz hadden hun neus ook laten zien en waren verbaasd over de publieke belangstelling, "dat zien we niet in de Topteamcompetitie, zoveel volk".

Met zes GP's en een spannende finale dag kan de Jeugdcommissie terugzien op een geslaagd seizoen. Het aantal jeugdige deelnemers is groeiende en het totaal aantal van 41 gaan we volgende seizoen verbeteren!

 



 

Het NK Libre Jeugd 2025-2026

Een verslag door BV Acquit. (De club van regerend jeugdkampioen Jelle Amerongen)

Zaterdag 6 juni was het NK van de KNBB Jeugd Grand Prix seizoen 2025-2026. Net als vorig jaar bij SIS Billiards Experience Center in Uden, een uitgelezen locatie voor het NK. Met live beelden voor de thuisblijvers en de mogelijkheid om ook nu nog via Kozoom terug te kijken naar de herhalingen.

De 16 spelers waren ingedeeld in 4 poules waarin ieder 3 partijen van 3 setjes speelde. Van de poules gingen speler 1 en 2 door naar de kwart finale, daarvan de winnaars door naar de halve finales en de 2 winnaars daarvan naar de finale. Een best druk programma zo bij elkaar.

Vanuit Woerden dit keer 2 spelers en 3 toeschouwers, later aangevuld door voorzitter Arjan en clubicoon Arie.

Onze kersverse clubkampioen Niels had de flow van vrijdagavond nog in de keu toen hij in ronde 1 aantrad tegen Sean. Die herstelde echter in de 3e set waarmee het 2-1 werd voor Niels. In ronde 2 nam Jelle het op tegen de jongste belofte van het NK: Sven. De eerste set was voor Jelle, de 2e set met overtuiging voor Sven en de 3e tenslotte weer voor Jelle, samengevat 2-1 voor Jelle.

Na de lunch was het tijd voor ronde 4. Niels tegen Dylan en Jelle tegen Jan Marten. Voor Niels was Dylan te sterk in set 1, maar in set 2 wist Niels goed van zich af te bijten. Was daarmee de energie op? Wie weet, de 3e set ging weer naar Dylan waarmee het 1-2 werd voor Niels. Jan Marten kwam niet goed in de partij tegen Jelle en wist ondanks diverse mooie caramboles te weinig weerstand te bieden, waarmee Jelle de volle 3 punten pakte.

Jelle mocht daarna direct aan de tafel in de arena, nu tegen Djeno. Een geduchte tegenspeler met een hoog moyenne die al eerder op de dag een serie van 42 liet noteren. Jelle werd er niet warm of koud van, hij haalde zowel set 1 als 2 binnen in 10 beurten. Set 3 was voor Djeno, wederom 2-1 voor Jelle.

In de laatste ronde speelde Niels ook in de arena tegen Daan. Beide spelers hebben een nagenoeg gelijk moyenne, dat zou een spannende partij kunnen worden. Helaas kwam Daan er onvoldoende in, waarmee Niels de volle 3 punten naar zich toe trok.

Zowel Jelle als Niels waren hiermee geplaatst voor de kwart finale.

Niels mocht het opnemen tegen Frederik. Het werd een ongelijke strijd, Frederik was ontketend in de 1e set (uit in 3 beurten) en Niels kon dit niet meer repareren in de 2e set. Daarmee voor Niels einde toernooi.

Jelle mocht tegen Jeffrey. Beide ongeveer gelijk in moyenne en het werd ook een spannende strijd. Met beide nog 1 carambole te maken in de 1e set trok Jeffrey aan het langste eind. In de 2e set ging Jeffrey er wederom vandoor, maar ook nu wist Jelle hem bij te halen. Echter, te laat en ook deze set ging naar Jeffrey. Daarmee ook einde toernooi voor de kampioen van het voorgaande seizoen.

In de halve finales was de strijd tussen Sean en Frederik enerzijds en tussen Djeno en Jeffrey anderzijds. Sean won de 1e set met overmacht en wist ook set 2 te winnen, hij was daarmee de 1e finalist. Djeno ging goed van start en won de 1e set, maar daarna kwam Jeffrey sterk terug en hij won set 2 en 3 in 10 beurten, daarmee de 2e finalist.

Door een enigszins uitgelopen speelschema konden wij de finale helaas niet bijwonen, maar de uitslagen tonen en spannende 1e set tussen Jeffrey en Sean. De winst ging naar Jeffrey die in set 2 meer de overhand had. Set 3 kon daarmee de beslissing vormen en dat was ook het geval. Jeffrey won set 1, 2 en 3 en is daarmee de nieuwe Nederlands Kampioen jeugd Biljart Libre.

GEFELICITEERD Jeffrey.

 


 

We bedanken de KNBB en het SIS Billiards Experience Center (dat een prachtige oorkonde kreeg namens de KNBB) voor de uitstekende organisatie van deze finale dag en een bijzonder dankwoord aan de organisatoren van het NK: Peter, Bennie en Martin.

 

We bedanken de KNBB en het SIS Billiards Experience Center voor de uitstekende organisatie van deze finale dag en een bijzonder dankwoord aan de organisatoren van het NK: Peter, Bennie en Martin.

 


 

Alle uitslagen & info op een rij

Alle uitslagen, info & links vindt u in de KNBB Agenda. Livestreams van de gehele dag via SIS Billiards Experience Center op tafel 1 en tafel 2 

 

 

Intro: KNBB
Verslag 1: Benny Beek
Verslag 2: BV Acquit, Woerden
Foto's: Peter Gnodde & BV Acquit

Carambole/libre Grand Prix Jeugd
Volg ons online