Ledenwerving in de praktijk (4): BV de Posthoorn

Een aantal jaar geleden hadden wij op KNBB.nl een serie artikelen “Ledenwerving in de praktijk”. De komende tijd gaan we deze serie aanvullen met enkele nieuwe voorbeelden.

Vandaag aan het woord: Martin Verdoold, de kleurrijke voorzitter en wedstrijdleider van de 60-jarige BV de Posthoorn in Puttershoek. Over succesvolle Open Biljart Inloop Avonden en media-aandacht – en hoe deze elkaar versterken richting ledenwerving.

04 september 2023

Verdoold: “Het ledenaantal bij onze club liep al jaren wat terug. In 2015 waren er 63 leden en in 2022 was dat terug gelopen naar 46.”

“We hebben ons clubhuis op het terrein van onze verhuurder FC Binnenmaas en hadden een bord langs het toegangspad naar de voetbal geplaatst met de uitnodiging eens vrijblijvend binnen te lopen. Ook hadden we al een Facebook pagina en een fantastische website, waar je echt alles kunt vinden. Ook organiseren we al jaren lang allerlei activiteiten: klaverjas toernooi, tien over rood toernooi en Quadrathlon toernooi. Goed voor de baromzet – maar geen nieuwe aanwas.”

“Daarnaast beschouw ik werven van leden van andere biljartclubs niet echt als een toevoeging van het leden aantal. Je hebt tenslotte ook andere verenigingen nodig om competitie mee te spelen.”

“Onze club bestaat dit jaar 60 jaar.” (Zie hier het verslag op Hoeksche Waard en hier op de Posthoorn website: er werd niet alleen gebiljart maar ook iemand ten huwelijk gevraagd!) “Daarom hadden we toch maar weer eens een NK aangevraagd. En we kregen een dubbel NK derde en tweede klasse driebanden. Veel volk en een mooie sfeer!” (Zie hier het verslag op de Posthoorn website.)

“Ik wilde daar een stuk voor in het Algemeen Dagblad (afdeling Hoeksche Waard) en kreeg contact met iemand van de krant, maar geen respons.”

“Later was ik persoonlijk opgevallen in de media en werd er contact vanuit het AD gezocht of ik een interview wilde met als uitgangspunt: Martin Verdoold rijdt motor speelt in een band, maar zijn hart ligt bij het biljarten. Het resultaat in het AD mocht er zijn!”

 

"Later was ik persoonlijk opgevallen in de media en werd er contact vanuit het AD gezocht of ik een interview wilde met als uitgangspunt: Martin Verdoold rijdt motor speelt in een band, maar zijn hart ligt bij het biljarten"

 

“Vlak daarna meldden zich vier nieuwe leden. Ondertussen had ik het plan opgevat om "Open Biljart Inloop Avonden" te organiseren. Daarvoor wilde ik veel media-aandacht. Via iemand van onze club die bij radio Hoeksche Waard actief is, kreeg ik een interview van 20 minuten. Meer mensen dan gedacht hebben dit gehoord, maar veel hebben ook via de link op onze site dit interview beluisterd.” 

 

"Ondertussen had ik het plan opgevat om "Open Biljart Inloop Avonden" te organiseren. Daarvoor wilde ik veel media-aandacht. Via iemand van onze club die bij radio Hoeksche Waard actief is, kreeg ik een interview van 20 minuten"

 

“Daarna heeft er een stuk gestaan in het AD, in een digitale lokale Facebook krant en in de lokale krant het Kompas. Verder aandacht op de Facebook pagina van de club en van mijzelf. Ook via onze website en ook die van de voetbalclub werd aandacht gevraagd.”

“Toen was het zover. Op vrijdag avond 10 maart was de eerste Open Biljart Inloop Avond. Ik was alleen in de zaal en hoorde om 19:15 de deur gaan en de eerste belangstellende meldde zich later gevolgd door nog 4 anderen. De tweede avond op 17 maart kwamen er 10 en de laatste op 24 maart weer 11, waarvan 4 voor de derde keer.”

 


 

“De sfeer was vrijblijvend. Ze kregen een binnenkomertje en daarna deelde ik ze per tafel in voor partijen van een half uurtje. En voor de leergierigen gaf ik instructie op één tafel.”

“Een aantal hebben meteen ingeschreven en kregen van mij een intake gesprek over contributie, rechten en plichten etc. Anderen hebben eerst de maandag avond clubavond bezocht en werden daarna lid.”

“Het niveau was van nooit gebiljart tot 2,50 moyenne. Ondertussen is het niveau best al aardig gestegen en hebben ze het erg naar hun zin.”

“Een aantal speelt op de maandagavond, waar ook de hogere spelers actief zijn en een aantal (meestal de ouderen) speelt op dinsdag en donderdag middag competitie o.l.v. Piet Vermaas, die dan ook wat tips geeft. Zelf ga ik meestal wekelijks naar de middag competitie toe om interesse te tonen. Je moet het wel warm houden, lijkt me. Het jongste nieuwe lid is 27 en het oudste 80.”

 

“Een aantal speelt op de maandagavond, waar ook de hogere spelers actief zijn en een aantal (meestal de ouderen) speelt op dinsdag en donderdag middag competitie o.l.v. Piet Vermaas, die dan ook wat tips geeft. Zelf ga ik meestal wekelijks naar de middag competitie toe om interesse te tonen. Je moet het wel warm houden, lijkt me. Het jongste nieuwe lid is 27 en het oudste 80.”

 

“Op 17 mei heb ik voor alle leden dit in het afgelopen biljartjaar lid zijn geworden een "Nieuwe Leden Avond" georganiseerd, waar 23 man op af kwam.”

“Iedereen kon vragen stellen en ik heb een presentatie gegeven over alle ins and outs. Daarna een rondje door het pand gedaan met uitleg kassa, keuken met afwasmachine, kluis voor geld afstorten, biljart stofzuiger en handschoen en de ballen poets machine. Waarna de meesten gretig de keu tevoorschijn haalden.”

“Kanttekening bij dit succesverhaal, is dat sommige "hoge spelers" het allemaal maar niks vinden: verloedering van de biljartsport en opmerkingen als 'dan moet ik tegen zo'n kneus gaan spelen en ze leren het nooit'. Maar ja, dat zijn ook niet degenen, die voorop lopen, als er wat moet gebeuren.”

 

“Kanttekening bij dit succesverhaal, is dat sommige "hoge spelers" het allemaal maar niks vinden: verloedering van de biljartsport en opmerkingen als 'dan moet ik tegen zo'n kneus gaan spelen en ze leren het nooit'. Maar ja, dat zijn ook niet degenen, die voorop lopen, als er wat moet gebeuren.”

 

Eén van de nieuwe leden heeft zijn (hernieuwde) ervaringen in de biljartsport mooi beschreven in dit blogverhaal.

 

 

Eerdere artikelen in de “Ledenwerving in de praktijk” serie
BV de Barbier (2019)
BV Steenwijk (2018)
BV Ommoord (2018)

 

KNBB-pagina over Lid Worden
 

Tekst & foto’s: Martin Verdoold (Voorzitter en wedstrijdleider b.v. de Posthoorn)
Intro: KNBB

Initiatieven Jubileum Laagdrempelig
Volg ons online